1. Newtonov zákon

Autor: Róbert Bukovan | 26.2.2011 o 8:55 | (upravené 26.2.2011 o 12:29) Karma článku: 10,10 | Prečítané:  5705x

Musím uznať, že dva roky vzdelávania na diskusných fórach bolo najrušnejšie a najplodnejšie na experimenty a  nadávky práve tu na blogu sme v článku: Nový článok 3. newtonov zákon. Touto cestou sa chcem poďakovať vzdelaným ľuďom, ktorý mali so mnou trpezlivosť diskutovať o spornom 3. NZ. Práve ich trpezlivosť potvrdila len to, že 3.NZ je nelogický a v nesúlade s kauzalitou. Je načase sa pozerať na Alexandra Járaya nie ako na pacienta, ktorý patrí do ústavu, ale ako na seriózneho  profesora fyziky. Chcem sa zároveň poďakovať aj Jurajovi Lorincovi, kde v jeho článku: Urodilo sa v októbri zaradil aj môj hore už spomínaný článok o 3.NZ. V inej diskusii mi bolo doporučené aby som najprv začal študovať 1.NZ a následne pochopil 2. a 3. Newtonov zákon. Bolo to trefné doporučenie.

Znenie 1.NZ: a) Tento zákon hovorí, že sila nie je príčinou pohybu, telesá sa môžu pohybovať aj bez pôsobenia síl, no tento pohyb musí byť rovnomerný a primočiary.

b) Platí aj obrátene: Ak je teleso v pokoji alebo sa pohybuje rovnomerne priamočiaro, nepôsobí naň žiadna sila alebo VÝSLEDNICA SÍL JE NULOVÁ. To je užitočné pri určovaní síl.

Je zarážajúce aká je vo fyzike pre 1. ročník gymnázia veľká absencia  experimentov kde sa teleso  náchadza v rovnováhe síl = výslednica síl je nulová. A nakoniec aj rovnica, ktorý tento vzťah vyjadruje. Je zjavné prečo. Experiment: Na lyžiara budú pôsobiť dva motocykle( kolesá im budú prešmykovať na ľade) rovnakou silou 100N ale opačne orientovanou, lyžiar ostáva v pokoji F1 = - F2. To znamená, že táto rovnica patrí do 1.NZ lebo nemôže vyjadrovať nič iné ako rovnováhu síl = výslednica síl je nulová, preto lyžiar ako aj motocykle ostávajú v pokoji. Preto je totálna zvrátenosť túto rovnicu dosadiť do 3.NZ a ešte tvrdiť, že nejde o rovnováhu síl !!! Ak by išlo o nerovnováhu síl, tak potom to zapíšem ako F1 < - F2 alebo - F1 > F2, to je prípad ak jedna z motoriek má väčšie trenie medzi pneumatikou a povrchom a to znamená, že pôsobí väčšou silou na druhú opačne orientovanú silu v podobe druhej motorky, lyžiar aj motorky sa pohnú resp. už nie sú v pokoji. Stále však ostáva otázka pri experimente, kde lyžiara ťahá jedna motorka silou 100N str. 36 Fyzika pre 1. ročník gymnázia. Čo resp. aká sila napne lano silou 100N? Aj na to je vysvetlenie a v súlade skauzalitou, ale to už vysvetlím v diskusii.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?